Elite Performances

126 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:53.55 Nikki Merrill Portsmouth High School
1000 Meter Run Finals 2:54.71 Anna Harmon Raymond High School
1000 Meter Run Finals 2:55.00 Rachel Sessa Tewksbury Memorial High School
1000 Meter Run Finals 3:00.30 Rory Graham Burnt Hills-Ballston Lake
1000 Meter Run Finals 3:02.51 Amelia Kokernak Niskayuna
1000 Meter Run Finals 3:04.90 Lauren Moore Danbury High School
Two Mile Run Finals 10:20.77 Jacqueline Gaughan Exeter High School
Two Mile Run Finals 11:11.59 Abigail Spiers Niskayuna
Two Mile Run Finals 11:12.33 Caroline Fischer Bishop Guertin High School
Two Mile Run Finals 11:12.70 Elizabeth Sullivan Portsmouth High School
Two Mile Run Finals 11:14.28 Lauren Robinson Milford High School
Two Mile Run Finals 11:26.06 Cali Coffin Nashua South High School
Two Mile Run Finals 11:31.19 Clare Veverka ConVal High School
Two Mile Run Finals 11:40.99 Stephanie Casaletto Austin Prep School
Two Mile Run Finals 11:43.26 Addison Cox Coe Brown Academy
Two Mile Run Finals 11:46.44 Michaela Halloran Amesbury High School
300 Meter Dash Finals 41.24 Emma Gallant Cheverus High School
300 Meter Dash Finals 42.01 Sonia John Rice Memorial High School
300 Meter Dash Finals 42.04 Victoria Bossong Cheverus High School
300 Meter Dash Finals 42.50 Corinne Robitaille Manchester West High School
300 Meter Dash Finals 42.60 Grace Devanny Concord High School
300 Meter Dash Finals 43.21 Abby Cranney Souhegan High School
400 Meter Dash Finals 59.76 Elise O'leary Milton High School
400 Meter Dash Finals 59.85 Hannah Lansberry Andover High School
4x400 Meter Relay Finals 4:05.68 Relay Team Andover High School
4x400 Meter Relay Finals 4:09.76 Relay Team Cheverus High School
4x800 Meter Relay Finals 9:42.31 Relay Team Niskayuna
4x800 Meter Relay Finals 9:51.31 Relay Team Littleton High School
4x800 Meter Relay Finals 9:52.71 Relay Team Portsmouth High School
4x800 Meter Relay Finals 9:58.49 Relay Team St. Dominic Academy
4x800 Meter Relay Finals 10:00.38 Relay Team Danbury High School
55 Meter Hurdles Finals 8.41 Anoush Krafian Belmont High School
55 Meter Hurdles Finals 8.51 Emily Labbe Scarborough High School
55 Meter Dash Finals 7.39 Molly Murnane Scarborough High School
600 Meter Run Finals 1:40.47 Elise Lambert Souhegan High School
800 Meter Run Finals 2:17.04 Juliana Selser South Portland High School
800 Meter Run Finals 2:17.86 Izzy Giesing Oxbow High School
800 Meter Run Finals 2:21.71 Kayla Raymond Bonny Eagle High School
Distance Medley Relay Finals 12:20.70 Relay Team Portsmouth High School
Distance Medley Relay Finals 12:22.60 Relay Team Littleton High School
Distance Medley Relay Finals 12:25.44 Relay Team Niskayuna
High Jump Finals 5-4 Katherine Cowan St. Johnsbury Academy
High Jump Finals 5-9 Nyagoa Bayak Westbrook High School
One Mile Run Finals 5:00.08 Julia Robitaille Manchester West High School
One Mile Run Finals 5:04.45 Sarah Roffman Littleton High School
One Mile Run Finals 5:04.56 Samantha Friborg Acton-Boxborough High School
One Mile Run Finals 5:08.86 Rebecca Durham Milford High School
One Mile Run Finals 5:18.55 Kaitlyn Roffman Littleton High School
One Mile Run Finals 5:18.79 Anna Slager Gorham High School
Shot Put Finals 40-8.5 Rachel Donner Iroquois
Sprint Medley Relay Finals 4:18.58 Relay Team Austin Prep School
Sprint Medley Relay Finals 4:19.98 Relay Team Toll Gate High School
Sprint Medley Relay Finals 4:20.30 Relay Team Niskayuna
Sprint Medley Relay Finals 4:22.39 Relay Team Guilderland
Triple Jump Finals 36-7 Odessa O'brien South Burlington
Triple Jump Finals 36-7.75 Isabella Bruno Guilderland
Triple Jump Finals 36-9.25 Lia Rotti St. Johnsbury Academy
Triple Jump Finals 36-10.25 Kassie Brink Andover High School
Triple Jump Finals 37-3.25 Nyagoa Bayak Westbrook High School
Weight Throw Finals 40-0.5 Megan Cook Ponaganset High School
Weight Throw Finals 40-5 Megan Sheehan Sanborn Regional High School
Weight Throw Finals 40-8.75 Megan Sieben Portsmouth High School
Weight Throw Finals 41-1.75 Kath Merchant Lebanon High School
Weight Throw Finals 43-4.5 Voski Armenakyan Toll Gate High School
Weight Throw Finals 43-8.5 Sydney Polando Barrington High School
Weight Throw Finals 43-11.25 Rachel Donner Iroquois
Weight Throw Finals 46-7.5 Jackie Andrews Lincoln High School
Weight Throw Finals 46-9.5 Brianna Shablom Portsmouth High School
Weight Throw Finals 50-1.25 Miranda Tcheutchoua Cavelier-De LaSalle
Weight Throw Finals 50-8.25 Annika Kelly Barrington High School
Weight Throw Finals 57-10.5 Gianna Rao Ponaganset High School
HS Boys Mark Athlete Team
Two Mile Run Finals 9:36.15 Brendan Murray Cheshire High School
Two Mile Run Finals 9:38.55 Donnovan Tucker Niskayuna
Two Mile Run Finals 9:40.25 Sean Meehan Bishop Hendricken High School
Two Mile Run Finals 9:42.08 Jack Mcmahon Bishop Hendricken High School
Two Mile Run Finals 9:42.52 Colin Ross Niskayuna
Two Mile Run Finals 9:46.47 Forest Mackenzie Concord High School
Two Mile Run Finals 9:48.95 Joseph Gagnon Pinkerton Academy
300 Meter Dash Finals 35.23 Jarett Flaker Scarborough High School
300 Meter Dash Finals 35.95 Jadyn Ruimwijk Pinkerton Academy
300 Meter Dash Finals 36.16 Greg Clark Montville High School
300 Meter Dash Finals 36.50 Christia Puselli Pembroke High School
4x200 Meter Relay Finals 1:33.87 Relay Team Bishop Hendricken High School
4x200 Meter Relay Finals 1:34.10 Relay Team Danbury High School
4x800 Meter Relay Finals 8:17.29 Relay Team Bishop Hendricken High School
55 Meter Hurdles Finals 7.43 Billy Powers Winnacunnet High School
55 Meter Hurdles Prelims 7.54 Billy Powers Winnacunnet High School
55 Meter Dash Prelims 6.45 Smith Charles Milton High School
55 Meter Dash Finals 6.52 Jarett Flaker Scarborough High School
55 Meter Dash Prelims 6.58 Jarett Flaker Scarborough High School
55 Meter Dash Finals 6.59 Dalton Mutz Concord High School
600 Meter Run Finals 1:23.74 Aidan Kenny Bedford High School
600 Meter Run Finals 1:24.72 Richard Swanson Murdock High School
600 Meter Run Finals 1:25.46 Spenser Sawyer Windham High School
600 Meter Run Finals 1:25.54 Harry Antone Bishop Hendricken High School
600 Meter Run Finals 1:26.40 Colm Seigne Hanover HS
600 Meter Run Finals 1:26.59 Rece Gobel Burnt Hills-Ballston Lake
600 Meter Run Finals 1:26.62 Pat Hanlon Pinkerton Academy
600 Meter Run Finals 1:26.70 Malik Joell St. Johnsbury Academy
Distance Medley Relay Finals 10:45.85 Relay Team Bishop Hendricken High School
Distance Medley Relay Finals 10:47.57 Relay Team Niskayuna
Long Jump Finals 22-3.25 Smith Charles Milton High School
One Mile Run Finals 4:21.36 Joseph Dos Reis La Salle Academy
One Mile Run Finals 4:23.24 Max Dimuccio La Salle Academy
One Mile Run Finals 4:23.36 Jacob Winslow Exeter High School
One Mile Run Finals 4:23.92 Luke Laverdiere Yarmouth High School
One Mile Run Finals 4:25.65 David Vorbach Nashua North High School
One Mile Run Finals 4:25.69 Drew Thompson Fairfield Prep High School
One Mile Run Finals 4:29.22 Nicholas Cehelsky Toll Gate High School
One Mile Run Finals 4:29.97 Max Ireland Nashua North High School
One Mile Run Finals 4:30.16 Dan Nichols Danbury High School
One Mile Run Finals 4:30.73 Nick Braz Bishop Hendricken High School
Pole Vault Finals 14-6 Scott Rathbun Keene High School
Pole Vault Finals 15-0 Travis Snyder Thornton Academy
Shot Put Finals 54-10.5 Aiden Felty Innovation Academy Charter School
Sprint Medley Relay Finals 3:41.73 Relay Team Lowell High School
Triple Jump Finals 45-6.75 Triston Delicema Nashua North High School
Triple Jump Finals 46-6.25 Cayden Spencer-Thompson Lincoln Lakes Track Club
Weight Throw Finals 52-2.75 Dariel Canela Peabody
Weight Throw Finals 53-11.75 Michael Gabriel Greenwich Central
Weight Throw Finals 55-9.25 Hayden Dillow Xaverian Brothers High School
Weight Throw Finals 57-9.5 Michael Balestra Lincoln High School
Weight Throw Finals 57-10.25 Connor Ramos Peabody
Weight Throw Finals 59-1.5 Matthew Thibaudeau Lincoln High School
Weight Throw Finals 60-1 Evan Grivers Lincoln High School
Weight Throw Finals 69-6.25 Garrett Doyle Lincoln High School