Boys 100 Meters finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 11.08
2 Tim Kelm JR Portsmouth Christian 11.16
3 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 11.31
4 Isaiah Reese JR Gilford 11.41
5 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 11.52
6 Brady Ash SR Sanborn Regional 11.55
7 Junior MacKinnon SO Pelham 11.62
8 Colby Vetter JR Belmont 11.78
Boys 100 Meters preliminaries
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 11.02
2 Isaiah Reese JR Gilford 11.38
3 Tim Kelm JR Portsmouth Christian 11.14
4 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 11.24
5 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 11.47
6 Colby Vetter JR Belmont 11.54
7 Brady Ash SR Sanborn Regional 11.58
8 Junior MacKinnon SO Pelham 11.58
9 Skye Burroughs SR Campbell 11.59
10 Chris Messmore SR Bishop Brady 11.61
11 Alan Yap JR Bishop Brady 11.74
12 Ryan LaPlant JR Pelham 11.76
13 Nicholas Sobalo SR Pelham 11.80
14 Dennis Glidden SO Raymond 11.86
15 Kyle Bradley SR Sanborn Regional 11.95
Anthony DiGantommaso FR Trinity FS
Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 22.74
2 Isaiah Reese JR Gilford 22.75
3 Tim Kelm JR Portsmouth Christian 23.11
4 Brady Ash SR Sanborn Regional 23.41
5 Alan Yap JR Bishop Brady 23.52
6 Kayden Laclair SR Newport 23.73
7 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 23.76
8 Colby Vetter JR Belmont 23.79
9 Dennis Glidden SO Raymond 24.04
10 Damien Sanborn SO Belmont 24.06
11 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 24.20
12 Brady Curley JR Hillsboro-Deering 24.54
13 Albert D'Almedia JR Laconia 24.54
14 Nicholas Sobalo SR Pelham 24.60
15 Shane McKeen SO Sanborn Regional 25.52
16 Ryan LaPlant JR Pelham 25.74
Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Brady Ash SR Sanborn Regional 50.54
2 DJ Chaudhry SR Campbell 51.81
3 Joe Harper SR Raymond 52.25
4 Tristan Kamann JR Inter-Lakes 52.63
5 Junior MacKinnon SO Pelham 53.24
6 Shane McKeen SO Sanborn Regional 53.36
7 Luke Kalpakgian SR Mount Royal 53.90
8 Wyatt Lawton SO Profile 54.03
9 Brendan Goodwin SO Winnisquam 54.04
10 Jace Gooden FR White Mountains 55.73
11 Jason Robillard SR Newmarket 56.18
12 Brian Mokua SR Trinity 57.30
13 Logan Dumont JR Pelham 57.33
14 Tyler Napoletano SR Newmarket 57.54
15 Jaron LaBranche SO Newmarket 58.35
16 Jonathan Strout SR Pelham 58.60
Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Patrick Gandini SR Gilford 1:57.07
2 Roman Finlayson SO Hopkinton 2:02.12
3 Trip Williams SR Pelham 2:03.51
4 Jack Drouin JR Pelham 2:05.18
5 Devin Lencki SR Campbell 2:10.79
6 Joey Allen SO Campbell 2:11.88
7 Jacob Pincince JR Somersworth 2:12.60
8 Andrew Robert SR Campbell 2:13.31
9 Gavin Mcglinchey SO Pelham 2:15.13
10 Carter Forest JR Gilford 2:15.20
11 Henry Osmer JR Winnisquam 2:15.88
12 Brandon Kenney SR Pelham 2:17.10
13 Cooper Krause SO Trinity 2:19.49
14 Wyatt Lawton SO Profile 2:20.22
15 Peyton Joslyn FR Monadnock 2:23.18
Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Patrick Gandini SR Gilford 4:28.83
2 Trip Williams SR Pelham 4:37.92
3 Jonas Teeter JR Portsmouth Christian 4:40.09
4 Jace Joslyn JR Monadnock 4:42.38
5 Ben Daniels JR Hopkinton 4:47.23
6 Abram Weil-Cooley SR Inter-Lakes 4:47.24
7 Daniel Dalbec SO Kearsarge 4:47.55
8 Gavin Mcglinchey SO Pelham 4:49.76
9 Tyler Napoletano SR Newmarket 4:53.94
10 Cayden Garrett SR Pelham 4:54.46
11 Nathan Alajajian SO Conant 4:55.58
12 Peyton Joslyn FR Monadnock 4:57.51
13 Eli Percey SR White Mountains 4:59.63
14 Will Kalpakgian FR Mount Royal 5:00.80
15 Koen Melder SO Concord Christian 5:05.07
16 David Swain SO Winnisquam 5:05.32
Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Patrick Gandini SR Gilford 9:49.87
2 William Riley SR Belmont 9:58.62
3 Ben Tetu JR Fall Mountain 10:10.38
4 Gunner Currier SO Mascoma Valley 10:11.43
5 Jake Pitre SO Sanborn Regional 10:16.88
6 Drew Traffie SR Mascenic Regional 10:17.29
7 David Northcott SO Fall Mountain 10:27.55
8 Matt Clarner JR Hopkinton 10:28.20
9 Jonas Teeter JR Portsmouth Christian 10:28.21
10 Benjamin Laplume SR Newfound Regional 10:36.98
11 Emery Young JR Profile 10:40.80
12 Carlton Lampinen JR Monadnock 10:49.74
13 Daniel Dalbec SO Kearsarge 10:55.87
14 Isaac Reeder SO Profile 11:04.10
Boys 110m Hurdles finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gavin Lombara SO Monadnock 15.99
2 Colby Crear SO Pelham 16.29
3 Antonio Furtado SR Pelham 16.64
4 Kaden Colby JR Conant 16.69
5 Nicholas Haddocks SO Gilford 16.79
6 Dieuluxon Gagnon SR Pelham 17.36
7 Jordan Nagle JR Conant 17.37
8 PeterHogan JR Mount Royal 17.56
Boys 110m Hurdles preliminaries
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gavin Lombara SO Monadnock 16.39
2 Antonio Furtado SR Pelham 16.48
3 Colby Crear SO Pelham 16.56
4 Kaden Colby JR Conant 16.76
5 Nicholas Haddocks SO Gilford 16.82
6 Jordan Nagle JR Conant 17.23
7 PeterHogan JR Mount Royal 17.58
8 Dieuluxon Gagnon SR Pelham 17.90
9 Jacob Bibeau JR Monadnock 17.94
10 Quinn Van Lingen SR Newfound Regional 18.39
11 Sebastian Ibarra SR Pelham 18.76
12 Jackson Nylund JR Hopkinton 18.79
13 Cayden Krupnik SR Gilford 19.13
14 David Tripp SO Belmont 19.29
15 Isaiah Barker JR Hinsdale 19.52
Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Ben Sawyer SO Conant 41.51
2 Colby Crear SO Pelham 42.79
3 Nate Steigmeyer SR Bishop Brady 43.09
4 Aidan Malek SR Gilford 43.58
5 Antonio Furtado SR Pelham 43.75
6 Gavin Lombara SO Monadnock 43.93
7 Clayton Cramer SO Raymond 44.55
8 Tony Harris FR Hillsboro-Deering 44.59
9 Dieuluxon Gagnon SR Pelham 44.86
10 Eric Wilkinson SR Newport 44.90
11 Nicholas Haddocks SO Gilford 44.91
12 Damon Dawson SO Kearsarge 45.57
13 Jacob Bibeau JR Monadnock 45.80
14 Kaden Colby JR Conant 46.15
15 Kevin Ball SR Hopkinton 46.93
16 Isaiah Barker JR Hinsdale 48.15
Boys 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Bishop Brady 44.31
2 Pelham 45.11
3 Trinity 45.15
4 Sanborn Regional 46.09
5 Belmont 46.56
6 Campbell 47.13
7 Stevens 47.15
8 Kearsarge 47.36
9 Winnisquam 47.89
10 Hillsboro-Deering 48.30
11 Mascoma Valley 48.48
12 Newmarket 48.56
13 Prospect Mountain 49.08
14 Laconia 49.70
15 Newport 54.56
Conant DNF
Boys 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Gilford 3:35.84
2 Newport 3:37.35
3 Sanborn Regional 3:39.08
4 Conant 3:39.30
5 Pelham 3:40.84
6 Campbell 3:42.50
7 Inter-Lakes 3:44.79
8 Hopkinton 3:46.88
9 Raymond 3:47.13
10 Kearsarge 3:50.03
11 White Mountains 3:53.02
12 Belmont 3:53.33
13 Winnisquam 3:53.46
14 Trinity 3:54.08
15 Prospect Mountain 3:58.28
16 Newmarket 4:08.93
Boys 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pelham 8:40.49
2 Hopkinton 8:46.81
3 Winnisquam 8:55.24
4 Gilford 8:59.89
5 Newmarket 9:00.82
6 Newfound Regional 9:01.93
7 Trinity 9:05.34
8 Mascoma Valley 9:19.45
9 Newport 9:26.36
10 Somersworth 9:29.76
11 Campbell 9:49.86
12 Fall Mountain 9:50.62
Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Aidan Donahue SR Winnisquam 6-0
2 PeterHogan JR Mount Royal 5-10
3 Rere Edokpolo SO Trinity 5-8
3 Aaron Fellows SO Newport 5-8
3 Dalton Dion SR Newfound Regional 5-8
6 Nicholas Haddocks SO Gilford 5-8
7 Troy Tenney JR Fall Mountain 5-8
8 August Zock SR Kearsarge 5-6
8 Anthony DiGantommaso FR Trinity 5-6
8 Jordan Nagle JR Conant 5-6
11 Vincent Louca JR Hopkinton 5-6
11 Hunter Stanchfield SR Kearsarge 5-6
Trevor Armstrong JR White Mountains NH
Chris Messmore SR Bishop Brady NH
Ben Sawyer SO Conant NH
Kody Kham JR Campbell NH
David Durepo FR Trinity NH
Alex Garand FR Trinity NH
Jacob Dunn FR Kearsarge NH
Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Dalton Dion SR Newfound Regional 11-0
2 Elijah Beaulieu JR White Mountains 10-6
3 Ben Cardoso JR Sanborn Regional 10-6
4 Brendan Goodwin SO Winnisquam 9-0
5 Aubin Allard SR White Mountains 9-0
6 Jordan Nagle JR Conant 9-0
7 Thomas Talamini SR Newfound Regional 8-6
7 Nathan Migliore SO Pelham 8-6
7 Benjamin Wolpin SO Gilford 8-6
7 Jon Ciglar JR Conant 8-6
11 Kaden Colby JR Conant 8-6
11 Logan Hastie SO Pelham 8-6
13 Trevor Armstrong JR White Mountains 8-6
13 Aiden Bondaz JR Gilford 8-6
Colby Crear SO Pelham NH
August Zock SR Kearsarge NH
Beckett VanLenten JR Newfound Regional NH
Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Ben Sawyer SO Conant 20-4.5
2 Rere Edokpolo SO Trinity 19-0
3 PeterHogan JR Mount Royal 18-10
4 David Walker FR Inter-Lakes 18-9.25
5 Garrett Emery JR Woodsville 18-6.75
6 Jai Riberio SR Stevens 18-4
7 Tayshawn Sheppard JR Somersworth 18-3.5
8 Chris Messmore SR Bishop Brady 17-10.5
9 Anthony DiGantommaso FR Trinity 17-6.5
10 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 17-3
11 Seth Worrell SO Somersworth 17-1
12 Patrick Thompson SO Epping 16-9
13 Hunter Stanchfield SR Kearsarge 16-7.5
14 Alex Garand FR Trinity 15-2
Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Tayshawn Sheppard JR Somersworth 43-2.5
2 David Walker FR Inter-Lakes 42-6.75
3 Garrett Emery JR Woodsville 40-10.25
4 Ricky Caillouette JR Sanborn Regional 39-7
5 Aaron Fellows SO Newport 38-9.25
6 Tyler St. Jean SR Sanborn Regional 38-2.25
7 Sam Dalke SR Stevens 37-7.5
8 Owen Brown SO Inter-Lakes 37-6.5
9 Vincent Louca JR Hopkinton 37-4.75
10 Aidan Couitt FR Newport 37-3.25
11 Trevor Armstrong JR White Mountains 36-8.5
12 Osinachi Nwabueze FR Pelham 36-5.5
13 Victor Pham SO Winnisquam 36-0
14 Jordan Nagle JR Conant 35-6.5
15 Kegan Cooper JR Laconia 30-11.5
Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kyle Ashley JR Newport 45-4.75
2 Carter Fredette SR Winnisquam 41-1
3 Justin Edmonds SR Campbell 40-11.5
4 Trevor Sanschagrin SR Newfound Regional 40-3
5 Paul Thibault JR Trinity 39-2
6 Parker Wood SO Prospect Mountain 38-11.75
7 Connor Cantlin SR Mascoma Valley 37-10.5
8 Connor Adams JR Moultonborough 37-9.75
9 Kamden Pollari SO Newport 37-7.25
10 Malachi Plociennik JR Berlin 37-6.25
11 Spencer Foley SR Sanborn Regional 37-4.75
12 Calvin Lambert SR Somersworth 36-11.5
13 Matthew Clifford SR Campbell 36-2.25
14 Ryan Cook JR Laconia 35-11.5
15 Isaac Robert JR Newfound Regional 34-2.5
Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Paul Thibault JR Trinity 123-6
2 Max Bishop SR Hopkinton 115-1
3 Tyson Patch SO Fall Mountain 112-11
4 Sam Dalke SR Stevens 110-6
5 Troy Tenney JR Fall Mountain 108-7
6 Barnaby Diehn FR Mascoma Valley 106-11
7 Jaimen Sawyer JR Gilford 105-1
8 Garrett Giovagnoli SR Mascoma Valley 102-1
9 Brady Filteau FR Belmont 101-2
10 Kyle Ashley JR Newport 98-9
11 Carter Fredette SR Winnisquam 97-8
12 Daven Duquette SO Berlin 95-4
13 Trevor Sanschagrin SR Newfound Regional 92-4
14 Gage Blanchette SO Conant 87-5
15 Braydon Patch SO Fall Mountain 74-3
16 Frisbie Rondonuwu SR Somersworth 73-10
Boys Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Isaiah Reese JR Gilford 176-9
2 Kyle Ashley JR Newport 169-11
3 Justin Edmonds SR Campbell 162-7
4 Max Bishop SR Hopkinton 152-3
5 Joe Harper SR Raymond 145-4
6 Nicholas Ball FR Monadnock 139-3
7 Nate Steigmeyer SR Bishop Brady 138-4
8 Gabe Henriksen SR Hopkinton 135-4
9 Emerson Cairns FR Gorham 124-3
10 Hunter Erlick JR Belmont 124-2
11 Jacob Sawyer SR Conant 116-0
12 Roman Finlayson SO Hopkinton 115-4
13 Kyle Royer SR Woodsville 114-10
14 Seth Worrell SO Somersworth 114-8
15 Damon Dawson SO Kearsarge 99-5
16 Beckett VanLenten JR Newfound Regional 94-0