Licensed to Down East Sports Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/24/2010 08:50 AM
SMAA Girls Indoor Track - 1/23/2010
Portland Expo
Results
Event 1 Girls Shot Put Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lake, Naja South Portland 23-03.50 5
2 Tirabassi, Angela South Portland 22-04.50 3
3 Lightner, Ericka South Portland 21-03.25 2
4 Eaton, Jessica South Portland 20-05.25 1
5 Carpenter, Celeste Gorham 20-01.25
6 Edwards, Olivia South Portland 20-00.50
7 Swiger, Lindsey South Portland 19-07.25
8 Meserve, Reba Scots 17-01.00
Event 2 Girls Shot Put Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Somerset, Lindsay Scots 31-10.75 5
2 Owens, Marissa Gorham 29-09.00 3
3 Willis, Julie Scots 25-00.00 2
4 Johnson, Jessica South Portland 24-10.25 1
5 Carrier, Melissa Scots 24-06.25
6 Dostie, Amber Scots 20-05.25
7 Bailey, Amanda South Portland 19-03.00
8 Dooling, Kelly South Portland 19-02.50
9 Saunders, Brittany Gorham 15-08.50
10 Kutchmarick, Alex Gorham 15-05.00
Event 3 Girls High Jump Open Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dostie, Peyton Scots 4-10.00 5
2 Coombs, Cheyenne South Portland 4-08.00 3
3 Chapman, Lindsay Gorham 4-06.00 2
4 Southard, Emily Gorham 4-04.00 0.50
4 Martin, Brenna Scots 4-04.00 0.50
5 Ouellette, Sarah South Portland J4-04.00
7 Bickford, Taylor Scots 4-02.00
8 Shaw, Quincy Gorham 4-00.00
Event 4 Girls 1 Mile Run Open Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wilkinson, Rachel Gorham 5:38.60 5
2 Rex, Kelsey Gorham 5:50.40 3
3 Letourneau, Maria South Portland 6:09.60 2
4 Bickford, Taylor Scots 6:10.40 1
5 Tirabassi, Angela South Portland 6:12.00
Event 6 Girls 45 Yard Hurdles Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bogdanovich, Erin South Portland 7.20 5
2 Lightner, Ericka South Portland 7.50 3
3 Ouellette, Sarah South Portland 7.60 2
4 Chapman, Lindsay Gorham 7.70 1
5 Coombs, Cheyenne South Portland 8.00
6 Hewitt, Natalie Scots 8.20
Event 7 Girls 45 Yard Hurdles Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dostie, Peyton Scots 6.70 5
2 VanDeventer, Shelby Scots 7.50 3
3 Jerome, Kristin South Portland 7.90 2
4 Willis, Julie Scots 8.50 1
5 Dooling, Kelly South Portland 8.80
6 Bailey, Amanda South Portland 8.90
Event 8 Girls 40 Yard Dash Junior Division
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tirabassi, Angela South Portland 5.80q 1
1 Kepron, Nicole Scots 5.80q 1
3 Desjardins, Sophia South Portland 5.90q 1
4 Stillson, Deireann Gorham 6.00q 2
4 Shaw, Quincy Gorham 6.00q 1
6 Aiken, Stephanie Scots 6.10q 1
7 Fisher, Jamie South Portland 6.20q 1
8 Alognon, Akossiwa South Portland 6.40q 1
9 Edwards, Olivia South Portland 6.70 1
Event 8 Girls 40 Yard Dash Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Desjardins, Sophia South Portland 5.70 5
2 Kepron, Nicole Scots 5.80 3
3 Tirabassi, Angela South Portland 6.00 2
4 Stillson, Deireann Gorham J6.00 1
5 Shaw, Quincy Gorham J6.00
6 Aiken, Stephanie Scots 6.10
Event 9 Girls 40 Yard Dash Senior Division
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Carrier, Melissa Scots 5.30q 1
2 Costa, Morgan Scots 5.40q 1
3 Fisher, Bobielynn South Portland 5.80q 1
3 Southard, Emily Gorham 5.80q 1
5 O'Brien, Alexandria Scots 5.90q 2
6 Donahue, Annelise South Portland 6.00q 2
6 Wise, Rebekkah Gorham 6.00q 2
8 Abraham, Faith South Portland 6.10q 2
8 Wilkes, Tanya South Portland 6.10q 1
8 DeMidio, Nicole Scots 6.10q 1
11 Henderson, Sarah Gorham 6.20 1
12 Letourneau, Maria South Portland 6.50 2
12 Grohman, Hailey South Portland 6.50 2
12 Owens, Victoria South Portland 6.50 2
12 Miller, Shelby South Portland 6.50 1
16 Murphy, Katie South Portland 7.20 2
Event 9 Girls 40 Yard Dash Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Carrier, Melissa Scots 5.30 5
2 Costa, Morgan Scots 5.40 3
3 O'Brien, Alexandria Scots 5.70 2
4 Southard, Emily Gorham J5.70 1
5 Fisher, Bobielynn South Portland 5.90
6 Henderson, Sarah Gorham 6.10
Event 10 Girls 600 Yard Run Open Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carpenter, Solange Gorham 1:44.60 5
2 Grohman, Hailey South Portland 1:54.10 3
3 Gowell, Lauren Scots 2:03.00 2
4 Eaton, Jessica South Portland 2:06.90 1
Event 11 Girls 300 Yard Dash Open Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carrier, Melissa Scots 42.50 5
2 Southard, Emily Gorham 44.70 3
3 DeMidio, Nicole Scots 45.50 2
4 Miller, Shelby South Portland 46.10 1
5 Abraham, Faith South Portland 48.70
Event 12 Girls 400 Meter Dash Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kepron, Nicole Scots 1:07.70 5
2 Bogdanovich, Erin South Portland 1:10.50 3
3 Shaw, Quincy Gorham 1:12.50 2
4 Aiken, Stephanie Scots 1:17.30 1
5 Fisher, Jamie South Portland 1:22.50
Event 13 Girls 400 Meter Dash Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Costa, Morgan Scots 1:07.60 5
2 Fisher, Bobielynn South Portland 1:12.60 3
3 O'Brien, Alexandria Scots 1:13.20 2
4 Wilkes, Tanya South Portland 1:13.40 1
5 Martin, Sara Gorham 1:19.60
Event 14 Girls 200 Meter Dash Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Desjardins, Sophia South Portland 30.90 5
2 Chapman, Lindsay Gorham 31.20 3
3 Lightner, Ericka South Portland 31.30 2
4 Stillson, Deireann Gorham 31.40 1
5 Coombs, Cheyenne South Portland 32.40
6 Hewitt, Natalie Scots 33.40
7 Meserve, Reba Scots 36.20
Event 15 Girls 200 Meter Dash Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dostie, Peyton Scots 28.60 5
2 Wise, Rebekkah Gorham 32.00 3
3 Jerome, Kristin South Portland 33.50 2
4 Martin, Brenna Scots 34.30 1
5 Dooling, Kelly South Portland 34.70
6 Bailey, Amanda South Portland 35.80
Event 16 Girls 800 Meter Run Junior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ouellette, Sarah South Portland 2:48.40 5
2 Flanders, Katie Gorham 2:53.90 3
3 Hodgkins, Abby Gorham 2:55.70 2
4 Edwards, Olivia South Portland 3:03.70 1
Event 17 Girls 800 Meter Run Senior Division
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dostie, Amber Scots 2:36.90 5
2 Donahue, Annelise South Portland 2:37.90 3
3 Thuotte, Jennifer Gorham 2:47.60 2
4 Owens, Victoria South Portland 2:50.90 1
5 Johnston, Sarah South Portland 3:13.90
Event 18 Girls 4x210 Yard Relay Junior Division
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 South Portland High School 'A' 2:01.30 5
2 Gorham High School 'A' 2:07.40 3
3 Bonny Eagle High School 'A' 2:10.00
Event 19 Girls 4x210 Yard Relay Senior Division
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bonny Eagle High School 'A' 2:02.00 5
2 Gorham High School 'A' 2:08.80 3
3 South Portland High School 'A' 2:11.40
Event 20 Girls 4x410 Yard Relay Open Division
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bonny Eagle High School 'A' 4:33.80 5
2 Gorham High School 'A' 4:40.10 3
3 South Portland High School 'A' 4:41.70